Skocz do zawartości

Recenzja książki "Pielgrzym"


pyńka

Rekomendowane odpowiedzi

Autor: Coelho Paulo
 

Tytuł oryginalny: O Diário de um Mago
 
Język oryginalny: portugalski
 
Tłumacz: Szeżyńska-Maćkowiak Krystyna
 
Kategoria: Literatura piękna
 
Gatunek: literatura zagraniczna
 
Forma: powieść
 
Rok pierwszego wydania: 1987
 
Rok pierwszego wydania polskiego: 2003


pre_1452009422__pielgrzym-b-iext3768098.


 

                                                                                       


Coś o autorze: 
Paulo Coelho - uznany przez jednych za alchemika słów, przez innych za fenomen kultury masowej - jest jednym z najbardziej znanych pisarzy współczesnych. Dla czytelników z ponad 170 krajów, niezależnie od ich wyznania i kultury, stał się prawdziwym autorytetem.

Jego książki przetłumaczone na 80 języków nie tylko trafiły na czołówki list bestsellerów,
ale stały się też przedmiotem socjologicznych i kulturoznawczych dyskusji.
Filozofia i tematyka książek Paula znajduje uznanie milionów czytelników, którzy poszukują swojej własnej drogi i nowych sposobów rozumienia świata.

Opis:
Historia oparta na osobistych przeżyciach pisarza, który pielgrzymując do słynnego hiszpańskiego sanktuarium Santiago de Compostela, odkrył drogę zwykłego człowieka. Bohater książki wyrusza w drogę, którą po śmierci Jezusa szła Maryja wraz ze św. Jakubem apostołem. Towarzyszy mu tajemniczy przewodnik. Pod okiem pielgrzym osiąga kolejne poziomy wtajemniczenia - wraz z nim i my rozpoznajemy swego anioła i demona, uczymy się uwalniać od cierpień miłosnych, przekonujemy się, że w praktyce "strome podejścia są łatwiejsze niż by się wydawało".



Kilka słów ode mnie:

Paulo Coelho, znany brazylijski pisarz, w powieści „Pielgrzym” proponuje czytelnikowi specyficzną drogę duchową. Chociaż z pozoru wydaje się, że jest to droga chrześcijańskiej duchowości, to jednak wiele jej elementów rozmija się z doktryną chrześcijańską. Niemniej powieść intryguje samym faktem duchowego poszukiwania bohatera i moim zdaniem jest to powieść o człowieku i jego egzystencjalnych problemach, które podaje w sposób wyraźny bez rozmycia w jakichś tam miłostkach rodem z Harlequinów.
Książka dobitnie ukazuje ludzką tęsknotę za tym, co go przekracza, za tym, co wieczne i Boskie.
Sam fakt, że bohater udaje się w starą drogę  św. Jakuba do Santiago de Compostela, zachęca, by wejść wespół z nim na ów szlak. Każdy więc, kto boi się zetknąć z trudnym światem ducha powinien to przeczytać.
Książka ta z pewnością pomoże mu zajrzeć w samego siebie i otworzyć się na to, co istotne.
Na pewno powieść daje dużo do myślenia dla tych, którzy uważnie ją czytają.



 

Cytaty z książki:

  • Nie trze­ba wspi­nać się na szczyt góry tyl­ko po to, żeby się do­wie­dzieć, czy jest wysoka. 
     
  • Wol­no nam wszys­tko - nie wol­no tyl­ko sta­wać na drodze miłości. Kiedy do te­go dochodzi, ten, kto próbo­wał zburzyć jej dzieło, mu­si je odbudować. 
     
  • Spośród wszys­tkich wy­myślo­nych przez czlo­wieka spo­sobów za­dawa­nia bólu so­bie sa­memu naj­gor­szym jest Miłość. Cier­pi­my zaw­sze dla ko­goś, kto nas nie kocha, kto nas porzu­cił, dla ko­goś, kto nie chce nas opuścić. Żyje­my sa­mot­nie, jeśli nikt nas nie kocha: mając żonę lub męża, czy­nimy z małżeństwa niewolę. 




Zapraszam do wypowiadania się.

Edytowane przez Pynia
  • Like 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wielkim miłośnikiem książek nie jestem, ale recenzję przeczytałem i mam kilka rad.

Używanie "wzorów", mianowicie te tytuły napisane na niebiesko, zdecydowanie odejmują ciągłości i wyglądu całokształtu.

Zamieniłbym także kolejność zdjęcia z informacjami o wydaniu i autorze. Dziwnie to po prostu wygląda.

Taki podział: Opis, Coś ode mnie, Cytaty - moim zdaniem też jest słaby. Można by te cytaty wplątać do opisu i zrobić go obszerniejszym, albo we własnych odczuciach przytoczyć takie, które np. poruszyły Cię i opisać uczucia towarzyszące temu.

 

Ogólnie jako, iż jest to pierwsza recenzja książki i na tym forum to Ty jesteś (że tak powiem) prekursorem, to jest dobrze. Nie wiem czy w czymś pomogę, czy tylko kogoś wkurzę ;], ale chciałem dobrze ;D.

 

Dobra robota Pyniu ^^.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęciłaś mnie do przeczytania tej książki. Szukałam od dłuższego czasu jakieś ciekawej historii do przeczytania i ją mam!

Jak skończę sesje od razu biorę się do czytania.

+ bardzo ładnie opis książki nie zdradzający za dużo spoilerów

+ świetnie wyszczególnione cytaty

PLUSIK :D8)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności