Shino

Jak zrobić sticky menu nawigacji

Witam,

Tematem tego poradnika będzie sticky menu nawigacji czyli jak zrobić menu nawigacji, które stale będzie się przesuwać wraz z suwakiem przeglądarki.

Czego będziemy potrzebować: 

-jQuery, które możemy pobrać z tej witryny. Wersja skompresowana jest bardziej optymalna. Pobrany plik wrzucamy do folderu z plikami strony. 

-Pliki HTML oraz CSS, w których zrobimy menu nawigacji. 

-Gotową formułę skryptu, która będzie odpowiadać nam za umożliwienie zrobienia z diva klasy formę sticky:

sticky.PNG.7c0a2363635412d4a984c4f6416ed4d1.PNG

Co jest ważne?

<script src="jquery-3.3.1.min.js"></script>   ----> jak wiemy komenda "src" oznacza adres do danego elementu w folderze strony, tutaj jest nie inaczej i cała ta formuła ma za zadanie podlinkować nam wcześniej pobrany plik jquery do naszej strony (po prostu go implementuje). Nazwa jquery może ulegać zmianie z nowszymi jego wersjami.

'.top' ----> jest to miejsce, w którym wpisujemy nazwę klasy diva, który ma być sticky. Na screenie jest to .top

Formułę skryptu dodajemy w sekcji body, najlepiej (bo najmniej ofensywnie i najbardziej przejrzyście w kodzie) na dole kodu. 

-Do pliku css dodajemy formuły:

sticky2.png.9d4a3bfb0cd2d026b3b60ab49488e2fd.png

width:100% to szerokość 

top, left oraz z-index to wartości przestrzenne

position:fixed oznacza umieszczenie elementu względem okna przeglądarki 

I tak div klasy .top będzie się przesuwał wraz z suwakiem strony. Może być to zwykły prostokąt z width 100% koloru czarnego, jak i pełne menu nawigacji.

Przykładowe strony używające menu nawigacji sticky to youtube.com lub facebook.com 

Nie dodaję plików css i html, ponieważ jeżeli ktoś nie potrafi zrobić prostego diva to nie powinien się zabierać za sticky diva opartego na js. :P

Jeżeli kogoś interesowałoby więcej prostych, treściwych poradników jak ten to zapraszam do zostawienia komentarza. :)

Biorąc pod uwagę, iż jest to "poradnik" powinien być przeznaczony dla osób "zielonych",  które szukaj rozwiązania w internecie i nie zawsze są obeznane w temacie robiąc coś hobbistycznie,jak dla mnie jest bardzo nieczytelne, będąc nową osobą zaczynającą przygodę przy stronach bym nie śnił czym jest klasa itd. Proponuję to poprawić i przepisać na bardziej dostępny język dla każdego oraz popracowanie nad myleniem niektórych pojęć.

Pozdrawiam

Teraz, tNk napisał:

Biorąc pod uwagę, iż jest to "poradnik" powinien być przeznaczony dla osób "zielonych",  które szukaj rozwiązania w internecie i nie zawsze są obeznane w temacie robiąc coś hobbistycznie,jak dla mnie jest bardzo nieczytelne, będąc nową osobą zaczynającą przygodę przy stronach bym nie śnił czym jest klasa itd. Proponuję to poprawić i przepisać na bardziej dostępny język dla każdego oraz popracowanie nad myleniem niektórych pojęć.

Temat ten nie znajduje się w dziale dla początkujących, ani nie jest dla totalnych początkujących skierowany, stąd: 

"Nie dodaję plików css i html, ponieważ jeżeli ktoś nie potrafi zrobić prostego diva to nie powinien się zabierać za sticky diva opartego na js. :P" 

Temat w mojej opinii jest czytelny, czytając od góry do dołu wiesz co masz zrobić, bo poradnik jest w formie krokowej. Nie koloruję tekstu, bo za przeproszeniem chujo** to wygląda, stąd jedynie pogrubienia. 

+ nie wiem skąd skojarzenie, że poradnik ma być dla osób zielonych we wszystkim. Konkretny poradnik jest dla osób zielonych w danym temacie. Jeżeli ktoś jest zielony w całym kodowaniu to nie powinien się zabierać za ten poradnik, przez co dodałem tę formułę wyżej. 

6 minut temu, tNk napisał:

oraz popracowanie nad myleniem niektórych pojęć.

Rozumiem, że chodzi Ci o treść merytoryczną poradnika, a nie że poradnik = zielony we wszystkim? Jeżeli jest tak jak jednak myślę to jakie pojęcia pomyliłem?

Pozdrawiam również. 

Kod ładnie przepisany od pana Zelenta a nigdzie nie widzę linku do jego poradnika dla początkujących. Również od dawna sticky menu oscyluje się tylko i wyłącznie za pomocą css, do prostego sitcky menu wystarczy coś takiego:

nav{
    width: 100%;
    height: 40px;
    background-color: dimgrey;
    color: azure;
    position: fixed;
    z-index: 1;
}

nav - odpowiada za nawigację czyli całe nasze menu (jakby ktoś nie wiedział co znaczy ten znacznik semantyczny)

Mniej kodu, który przeglądarka musi odtworzyć = lepiej 

Zapoznaj się ze słowem składnia.

Co do @up fajnie, że spostrzegłeś, Mirek jest bardzo dobrym tłumaczem, ale po jego kursach nie można nazwać się programistą :D