Jump to content

Mija 30 rocznica wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu.


Marina.
 Share

Recommended Posts

To była największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Czarnobyl. 30 lat temu doszło do wybuchu i skażenia promieniotwórczego, które objęło obszar na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji. Chmura radioaktywna z uszkodzonego reaktora rozprzestrzeniła się po całej Europie.

 

 

pre_1461660578__1.jpg

 

Katastrofa w Czarnobylu  to odległe o 30 lat wydarzenie. Niestety jest to bardzo niewiele, biorąc po uwagę czas rozpadu cząsteczek plutonu, który wynosi 23 tysiące lat.Do wybuchu doszło na skutek błędu ludzkiego podczas (o ironio!) tzw. testu bezpieczeństwa. Urządzenia 4. reaktora uległy przegrzaniu, następnie doszło do rozkładu chłodzącej go wody, a na koniec wybuchu wodoru. W wyniku wybuchu 4. reaktora zginęła tylko jedna osoba. Prawdziwym zagrożeniem okazało się promieniowanie. Pierwsze jego ofiary to strażacy, którzy zostali wezwani na miejsce zdarzenia, myśląc, że muszą jedynie ugasić pożar. Nie mieli na sobie odzieży zabezpieczającej przed promieniowaniem.

 

 

pre_1461661311__2.jpg

 

Niestety katastrofa w Czarnobylu to tylko jeden z przykładów, który w rzeczywistości posłużył do manipulacji opinią publiczną. Echo tego bezprecedensowego zdarzenia odbija się jeszcze dziś. Internet oraz media społecznościowe roją się od "plotek jądrowych", czyli rzekomych wybuchów elektrowni jądrowych, których skutki porównywalne mogłyby być do Czarnobyla. Czy w dobie XXI wieku możemy tego uniknąć?

 

Jak wygląda Czarnobyl i Prypeć dziś?

 

Mieszkańcy okolicznych wsi nie zdawali sobie sprawy ze skali tego wydarzenia. Jak więc mieli zrozumieć nakaz opuszczenia gospodarstwa i dorobku całego życia? Nie bez powodu część wieśniaków powróciła, umierając ze starości w drewnianych chatach, bez prądu i bieżącej wody

thumb_pre_1461661587__3.jpeg

 

Nie bez powodu Prypeć zwana jest miastem duchów. Nad centrum miasta wciąż góruje godło Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, na charakterystycznych latarniach ulicznych wiszą czerwone gwiazdy, a w budynkach bez problemu można spotkać obrazy Lenina
 

thumb_pre_1461661662__4.jpeg

 

Nieprzerwanie największe wrażenie robią szkoły i przedszkola. Niewielkich rozmiarów, pordzewiałe łóżeczka, zakurzone zabawki czy odręczne rysunki - to wszystko wciąż tam jest. Nawet dzienniki szkolne, a w jednym ze znalezionych zapisy zakończyły się na... 26 kwietnia 1986 roku, czyli ostatniego dnia funkcjonowania miasta. W klasach biologiczno-chemicznych można znaleźć tablice Mendelejewa, pozostałości po mikroskopach, rzutniki, a w klasie geograficznej mapy i dokładnie opisane kamienie.
 

 

 thumb_pre_1461661754__5.jpeg


 
Czarnobylska Strefa Wykluczenia uważana jest za teren skażony, jednak i w tym przypadku rzeczywistość jest całkowicie odmienna od poglądów. Naprawdę trzeba się postarać, aby dozymetr (przyrząd do pomiaru dawki promieniowania) wykrył mocny wzrost promieniowania.
 

 thumb_pre_1461661880__6.jpeg

 

 

Szpital w Prypeci to obiekt posiadający najbardziej dramatyczną historię. To tam przywieziono strażaków, którzy jako pierwsi dotarli pod zniszczony IV blok, narażając się na niebotycznie wysokie dawki promieniowania, bez jakichkolwiek zabezpieczeń. Umarli z powodu choroby popromiennej.

 thumb_pre_1461662015__7.jpeg

 

 

źródła: 

http://turystyka.wp.pl/gid,17054111,kat,1036545,title,Jak-dzis-wyglada-Czarnobyl-Relacja-z-wyprawy-Krystiana-Machnika,galeria.htm

http://www.se.pl/wiadomosci/polska/katastrofa-w-czarnobylu-mija-30-lat-od-wybuchu-czy-zagrozenie-nadal-istnieje_822552.htmll

  • Like 15
Link to comment
Share on other sites

Czarnobylem, Prypecią, reaktorem itp. interesuje się od jakiegoś roku. Zginęło tam o dużo więcej osób niż podałaś w swojej relacji. 

Przejrzałam wiele dokumentów, filmów na ten temat i zaskakuje mnie bardzo dużo rzeczy, o których ludzie w ogóle nie pomyśleli. 

W Prypeci uważam, że najlepszym miejscem jest basen oraz widok na elektrownię. Prawdopodobnie w przyszłym roku się wybiorę, ponieważ pieniądze częściowo są już zebrane na ten trip. :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bardzo ciekawie ;) Również tym się interesuję i bardzo chciałbym się tam wybrać, tym bardziej, że wyprawy w takie miejsca nie są mi obce. Myślę że jest to do zrealizowania. + ! 

P.S obejrzyjcie sobie film na YT, Urbex Polska - Prypeć odcinek 01 , niedawno go wrzucili chłopaki :)

Edited by Sasquatch
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Szkoda, że przez tą całą katastrofę większość ludzi jest przeciwna budowie elektrowni atomowych. 
Bardzo mnie ciekawi jak tam jest i kto wie, może się wybiorę tam kiedyś ;d

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bardzo ciekawy artykul, porzadnie zrobiony. Milo sie czyta nie mam czego sie przyczepic :).

Do foczki sie nie czepia !

AJE jajaje coco jambo ja je czyli plus dla Ciebie :wub:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy