Skocz do zawartości

Kronum - przyszły WIELKI sport?


Matt Design

Rekomendowane odpowiedzi

Spis Treści:


 


1. Co to jest ?


2. Drużyna


3. Zasady


4. Znane drużyny


5. Ciekawostki


6. Podsumowanie


 


 


 


 


Co to jest ?


 


Kronum to sport wymyślony w roku 2008 przez Billa Gibsona. Profesjonalne rozgrywki w tym sporcie odbywane są tylko w Filadelfii ( USA ), lecz zdobywają też popularność w innych krajach, np. w Polsce, gdzie przykładem może być portal Kronum.pl oraz strona Kronum Polska prowadzona za pośrednictwem facebooka. Ten nowoczesny sport to zmieszane ze sobą różne dyscypliny sportowe, m.in. piłka nożna, koszykówka i piłka ręczna. 


 


Drużyna


 


Drużyna w kronum składa się z dwóch zespołów liczących dziesięciu zawodników ( Wedge BackRangerCrosser ).


 


Wedge Back - osoba pilnująca strefy bramkowej drużyny, rola podobna do bramkarza w piłce nożnej.


Ranger - osoba atakująca pole bramkowe przeciwnika, odpowiada głównie za zdobywanie punktów, rzuty, kopnięcia i szybki powrót do gry defensywnej, rola podobna do atakującego w piłce ręcznej.


Crosser - osoba przeszukująca pole w celu oddania piłki wysuniętemu na przód zawodnikowi drużyny, rola podobna do rozgrywającego w koszykówce.


 


Zasady


 


Grę rozpoczyna rzut piłki w powietrze, wykonany przez sędziego. Jeden z dziesięciu zawodników drużyny ma za zadanie wyskoczyć i zebrać piłkę. Każdy z Rangerów, Crosserów ma prawo do użycia każdej części ciała do gry. Wedge Back ma zakaz używania rąk w czasie gry. Możliwy jest drybling przy użyciu rąk, ale można zrobić tylko dwa kroki z piłką w dłoniach bez dryblingu. Złamanie zasad w ten sposób jest nazywane podobnie jak w koszykówce - "krokami". Kiedy jedna drużyna zdobędzie punkt, zawodnik drużyny przeciwnej musi udać się razem z piłką w dłoniach do strefy głównej, zanim rozpocznie grę. Wartość zdobywanych goli zależy od pola, z którego został oddany strzał:


 


Goal Zone - strefa znajdująca się najbliżej bramki - zyskuje się 1 punkt.


Wedge Zone - strefa znajdująca się tuż za Goal Zone - zyskuje się 2 punkty.


Flex Zone - strefa znajdująca się pomiędzy Wedge Zone a Cross Zone - zyskuje się 2 punkty.


Cross Zone - strefa znajdująca się wszędzie poza obszarem Flex Zone - zyskuje się 4 punkty.


 


Znane drużyny


 


- Evergreens


- Jet Sets


- Night Owls


- Nimble Jacks


- Throwbacks


- Urban Legends


- Work Horses


 


Ciekawostki


 


- O tym sporcie powstały artykuły w takich gazetach jak Wired, New York Times, ESPN Sport Nation, Le Monde, La Stampa oraz telewizji włoskiej, hiszpańskiej, angielskiej, holenderskiej, niemieckiej oraz polskiej.


- Strona główna kronum to Kronum.com


- Głównym kanałem w serwisie YouTube jest KronumLeague.


- Sloganem jest "Przyłącz się do rewolucji"


 


Podsumowanie


 


Uważam, że sport ten ma przed sobą wiele wspaniałych chwil, sam w sobie jest ciekawy. Mam nadzieję, że sport rozpowszechni się również w Europie. Co sądzą natomiast użytkownicy CS-Classic ? Pochwalcie się swoim zdaniem w postach poniżej.


 


 


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


~ Dodam, iż jest to mój stary post z innego forum, także nie jest to plagiat.                                      ~


~ Nie jestem pewny czy jest to odpowiedni dział, jeżeli nie to proszę serdecznie o przeniesienie tematu. ~


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Edytowane przez Matt Design
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie słyszałam o tym zmieszaniu dyscyplin. Ciekawi mnie jak sprawdza się rola Wedge Back'a...przecież użycie rąk do obrony jest cholernie ważne, w ogóle ciekawi mnie wielkość tego pola i wygląd piłki jaką oni się posługują. Z ciekawości aż wpiszę sobie nazwę tego w internecie i obejrzę materiały, która uda mi się znaleźć. Myślę, że ten rodzaj "dyscypliny" może nieźle namieszać ( o ile już nie namieszał ) w naszych głowach i na pewno znajdą się osoby chętne do gry. Sama bym się chętnie nauczyła :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności