Skocz do zawartości

Poradnik - Warcraft 3 TFT


SnuFFy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, w tym poradniku chciałbym zaprezentować podstawy jak i średnio zaawansowane ruchy w grze Warcraft 3 z dodatkiem The Frozen Throne. Jest to już bardzo stara gra (bodajże 2003) lecz dalej grywalna przez wielu graczy. Większość z nich gra z sentymentu do tej gry. Ja osobiście zacząłem w nią grać mając 7 lat i do tego momentu to robię. Czym tak naprawdę jest Warcraft 3? WC3:TFT to strategia RTS w której kierujemy jedną z 4 ras. Są to: Ludzie  Nocne Elfy  Orkowie  Nieumarli. Każda z tych frakcji ma unikalne jednostki, unikalnych herosów, różne sposoby wydobywania surowców itp. itd. Przechodząc do rzeczy, przedstawię jak wyglądają początki w tej grze. Przedstawię je na przykładzie Ludzi, ponieważ myślę, że są oni najłatwiejszą frakcją do nauczenie, zresztą jest ona pierwszą jaką gramy w kampanii RoC.

1. Zarobki:

Moje prymitywne zdjęcie ukazujące początki

Jak widzicie na tym zdjęciu zaznaczyłem tam kilka rzeczy, które teraz wyjaśnię.

Podstawową walutą w grze Warcraft jest złoto. Najprostszym sposobem na zdobycie go jest poprzez wydobycie go w kopalni za pomocą naszych chłopków parobków. Jako ludzie dostajemy ich aż 5 na sam początek, a więc maksymalną ilość jaką można obsadzić w kopalni aby ta sprawnie funkcjonowała. Kolejnym sposobem na zdobycie złota jest po prostu zabijanie tzw. Creepów czyli stworzeń na mapie. Przy okazji możecie wydropić jakiś item dla waszego herosa.

Kolejną rzeczą jaką trzeba wydobywać aby móc stawiać budynki oraz tworzyć jednostki jest drewno. Wydobywane podobnie jak złoto, bierzemy chłopków i każemy im ścinać drewno, proste prawda? Jeśli drzewa będą za daleko waszego ratusza, ponieważ tam nasze chłopy odnoszą surowce abyśmy je uzyskali, możecie postawić Tartak bliżej drzew co przyśpieszy produkcję. UWAGA, Kopalnie mogą się zapaść jeśli skończy się złoto a drzewo skończyć więc używajcie surowców z rozwagą!

Ostatnią rzeczą na tym screenshocie jest limit jednostek oraz koszty jakie za nie ponosimy. Aby zwiększyć limit jednostek, po prostu trzeba zbudować farmę (taki domek) lub kolejny ratusz. Nigdy nie stawiajcie kilku ratuszów przy jednej kopalni, jest to bezsensowne marnowanie surowców. Zawsze jeden ratusz na jedną kopalnie! Jeśli przekroczymy próg jednostek tzn. będziemy mieli więcej jednostek niż 50,80 to zwiększą nam się koszty czyli nasze przychody z kopalni będą malały. Jeden chłopek przy braku kosztów przynosi 10 złota, z małymi kosztami 7 a z dużymi już tylko 4.

2. Jednostki, Budynki, Herosi:

Moje kolejne prymitywne zdjęcie kappa

Pierwszą ważną rzeczą do zaznaczenia na tym obrazie jest jednostka Piechur. Podstawowy żołnierz, uniwersalny i tani. Może nauczyć się umiejętności "Obrona". Jak widać każdy z żołnierzy dodaje trochę do limitu jednostek. Aby zarządzać żołnierzem wystarczy w prosty sposób go zaznaczyć i klikać odpowiednio PPM aby gdzieś się ruszył. Jeśli macie problemy z walką zalecam taktykę tzw. "A move" czyli ruszanie jednostkami wpierw klikając "A", a potem PPM. Dzięki temu jednostki automatycznie zaatakują wroga w pobliżu. Piechura tworzymy w koszarach tak samo jak strzelców lub rycerzy. Jeśli chcemy stworzyć takie jednostki to musimy spełnić kilka wymagań, które wyświetlą ci się gdy najedziesz na ikonkę tej jednostki. Są również inne budynki do tworzenia jednostek lecz to już polecam zobaczyć i przetestować samemu.

Kolejną rzeczą jest ,bardzo ważny w rozgrywce każdego gracza, Heros. Herosów tworzymy w Ołtarzu Królów (budynek ludzi). Każdy z nich ma oddzielny zestaw umiejętności. Może to was zadziwić ale gry typu DOTA albo League of Legends mają korzenie z tej oto gry. System herosów jaki wprowadził Warcraft jest do dziś wszech widoczny. Herosi mają 3 spelle i jednego Ultimate spella tzw. "Ulta". Każdy heros może maksymalnie zdobyć 10 poziom a na 6 poziomie wybrać Ulta. Herosi mogą mieć spelle pasywne, aktywne oraz przywołujące. Jak widzicie, Herosi jako jednostka, są podświetlani, aby rozróżnić ich w walce. Są również stosunkowo więksi od zwykłych jednostek.

3. Jak dobrze zacząć jako "Human"?

Podstawową taktyką na arenkach jest zrobienie następujących kroków:

1. 2 chłopów do kopalni, 1 do drewna.

2. 2 pozostałe chłopy budują ołtarz królów oraz koszary.

3. Produkujemy jednego chłopa aby budował farmy, na początek polecam 4-5.

4. Tworzymy kolejnych 3 chłopów aby "zapchali" oni kopalnię do maksimum.

5. Jak chłopki skończą budować budynki to wysłać ich po drewno po czym do rekrutować z 2-3 kolejnych do drewna.

6. Wyprodukować 3 piechurów + Arcymaga. Na magu jako pierwsze bierzemy żywiołaka wody.

7. Bierzemy tą grupkę jednostek i idziemy na łatwy obóz creepów. Przywołujemy żywiołaka i nim tankujemy obrażenia.

8. Dorabiamy 2 piechurów i ulepszamy ratusz.

9. Stopniowo się rozbudowujemy i ulepszamy, tworzymy lepsza armię i w końcu niszczymy przeciwnika.

 

Mam nadzieję, że bardzo źle ten poradnik mi nie wyszedł i jakoś pomogę komuś kto jest kompletnym nowicjuszem w tą gre lub nawet w RTSy. Oczywiście jeśli są bardziej doświadczeni gracze to mnie zlinczują za kilka błędów lub zmian w tej strategii ale specjalnie tak zmieniłem, żeby było łatwiej takiej osobie się odnaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności