Skocz do zawartości

Kometa Halleya


Agent_Baton

Rekomendowane odpowiedzi

 

Kometa Halleya

 

Kometa Halleya jest prawdopodobnie najbardziej znaną kometą. Jest to tak zwana kometa "okresowa", która co 75 lat powraca w pobliże Ziemi, umożliwiając nam zobaczenie jej co najmniej raz w ciągu swojego życia. Ostatni raz był w 1986 roku i przewiduje się jej powrót 28 lipca 2061 roku.

 

 

phot-mar14-hbs-2-1.jpg

 

 

Kometa nazwana imieniem angielskiego astronoma Edmonda Halleya, który zbadał raporty komety zbliżającej się do Ziemi w 1531, 1607 i 1682. Doszedł do wniosku, że te trzy komety były w rzeczywistości tą samą kometą powracającą w kółko i przewidywał, że kometa powróci w przyszłości 1758.

 

 

Gdy kometa Halleya mija planetę, to siła grawitacyjna nadaje jej przyspieszenie, ale gdy tylko się oddala – już zwalnia. Warto wiedzieć, że obiekt ten traci podczas każdego przelotu około 250 mln ton swojej materii, co pozwala obliczyć, że kometa będzie istnieć kolejne 170 000 lat.

 

 

Badania za pomocą sond kosmicznych

 

Kometa Halleya była przedmiotem badań w tym celu wysłanych sond:


 Wega 1 i Wega 2, Giotto, Suisei, Sakigake i ICE.

Przeprowadzono wiele pomiarów składu chemicznego głowy komety, jej warkocza i jądra, które zostało sfotografowane przez sondę Giotto.

Po raz pierwszy naukowcy uzyskali zdjęcia jądra z odległości kilkuset kilometrów.

 

 

Program Wega

 

Program bezzałogowych lotów kosmicznych sond, mających zbadać planetę Wenus oraz kometę Halleya. Nazwa Wega pochodzi od początkowych sylab słów Wenera i Gallej.

Na całą misję składały się dwa statki, Wega 1 oraz Wega 2, które zostały wystrzelone przez ZSRR w grudniu 1984.

 

 

1200px-Vega_model_-_Udvar-Hazy_Center.JP

 

 

Giotto

 

Bezzałogowa sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej zbudowana specjalnie do badań komety Halleya. Statek utworzył wraz ze statkami innych państw tzw. Armadę Halleya. Sondzie Giotto zawdzięczamy pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcia jądra kometarnego. Sonda zdobyła je przelatując zaledwie 596 km od komety. Giotto był też pierwszym statkiem, który powrócił z głębokiej przestrzeni i zbliżył się do Ziemi. Próbnik ten był pierwszym obiektem międzyplanetarnym zbudowanym przez ESA.

 

 

240px-Giotto_spacecraft.jpg

 

 

Suisei

 

Japońska sonda kosmiczna, wystrzelona w 1985 jako część tzw. armady Halleya. 8 marca 1986 wykonała przelot obok komety Halleya w odległości 151 000 km. Konstrukcyjnie zbliżona do sondy Sakigake, sonda Suisei podczas misji wykonywała zdjęcia ultrafioletowe za pomocą wbudowanej kamery. W 1987 instytut ISAS postanowił skierować sondę w kierunku komety Giacobini-Zinner, największe zbliżenie do niej zaplanowano na 24 listopada 1998. Jednak 22 lutego 1991 zabrakło paliwa (hydrazyny) do dalszych korekt trajektorii sondy i spotkanie nie doszło do skutku, podobnie jak planowany przelot w odległości kilku milionów kilometrów od komety Tempel-Tuttle.

 

 

Suisei.gif

 

 

Sakigake

 

Pierwsza japońska testowa sonda kosmiczna, pierwszy japoński pojazd kosmiczny, który opuścił pole grawitacyjne Ziemi. Pojazd stał się jedną z sond wchodzących w skład tzw. armady Halleya (wraz z bliźniaczą sondą Suisei, francusko-radzieckimi sondami Wega, należącą do ESA sondą Giotto i obsługiwaną przez NASA sondą International Cometary Explorer wykonał w 1986 przelot obok komety Halleya). Największe zbliżenie Sakigake do komety nastąpiło 11 marca 1986 o 04:18 UTC w odległości 6,99 miliona km.

 

 

Sakigake.gif

 

 

Orbita komety

 

Halley%27s_Comet_animation.gif

 

 

Ścieżka orbitalna Halleya, na orbitach Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna

 

Edytowane przez Agent_Baton
  • Like 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności