Skocz do zawartości

[Poradnik] Zbrojownia 1.6: AWP


ShaD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

postanowiłem stworzyć serię poradników, które będą dotyczyć wybranej przeze mnie powszechnie używającej w grze broni.

W pierwszym poradniku mojego autorstwa zajmę się bronią popularnie nazywaną: AWP

 

Poradnik ten, kieruję do osób początkujących oraz do średnio zaawansowanych, gdyż osoby już doświadczone w cs 1.6 będą to wszystko znać lub posiadać własne sposoby :)

 

 

2w7h1lz.jpg

 

1. Jak kupić broń AWP?

 

Standardowo na swoim respie (miejsce gdzie zaczynamy rundę) klikamy klawisz "b", który służy do otwarcia menu z broniami.

Wybieramy pozycję 4. Rifles, która jest zaznaczona na obrazku:

 

29eqjyw.jpg

 

Następnie

 

a) w przypadku CT:

id59up.jpg

 

b) w przypadku TT:

2lnjqmt.jpg

 

 

2. Co musimy wiedzieć kupując tą broń?

 

- W jednym magazynku znajduje się 10 naboi. Ogólna pojemność amunicji w tej broni wynosi 40 (10/30)

- Kosztuje Ona $4750

- Posiada strzał pojedyńczy

- Należy odczekać około 2s na ponowne wykonanie strzału

- Może skanować nawet przez dwie warstwy

- Posiadając tą broń, raczej nie idź pierwszy jeżeli masz innych członków drużyny obok siebie :)

 

3. Obrażenia jakie możemy zadać tą bronią:

 

 

20u649k.jpg

 

 

4. Technika strzału z AWP.

 

Wydanie strzału z tej broni może wydawać się prosty..

stoisz - celujesz - strzelasz - frag

 

Jednakże uwzględnijmy pewne aspekty:

 

- przeciwnik to nie bot, nie będzie w Ciebie strzelał dopiero po 5s od zauważenia Cię :)

- namierzenie oraz strzelenie z awp początkującym graczom zajmuje ponad sekundę, gdzie w między czasie może dostać od przeciwnika, przez co automatycznie ruszysz swoim celownikiem.

- większość przeciwników nie stoi w miejscu tylko stara się poruszać w czasie odstępów od wydawania serii tak zwany "strafing".

- przy Zoomie x2 będziesz potrzebować bardzo dużo czasu w przypadku przesunięcie się przeciwnika.

- wystarczy że poruszysz się na milimetr przed wydaniem strzału, a już strzał poleci gdzie indziej :)

 

5. Jak temu zaradzić?

 

- Znajdź dobre miejsce na mapie:

 

dobre czyli jakie?

Najlepiej takie, gdzie jesteś mało widoczny oraz sam masz mało miejsca do strzału. Przykład:

 

fk74ft.jpg

Resp TT na mapie de_dust2.

 

2gwywc1.jpg

Brama na Środku od respa CT na Resp TT na mapie de_dust2.

 

2exx3ko.jpg

Podest na B, celowanie w kierunku wyjścia górnego trupa na mapie de_dust2

 

2z7r5ap.jpg

Celowanie z Eski na Elkę na mapie de_train

 

2qu6k53.jpg

Celowanie z biblioteki na duży bs na napie de_inferno

 

o9g19u.jpg

Celowanie z Pochylni na kwadrat w pobliżu radia na mapie de_nuke

 

Kiedyś zostałeś z takiego miejsca trafiony? Miejsc Kamperskich jest multum. Liczy się wyobraźnia oraz umiejętności :) Dodaj do tego możliwość skanowania przez 1 czy nawet dwie warstwy (w przypadku strzału w głowę).

 

- nigdy nie zostawaj w bezruchu po strzale. Przeciwnik usłyszy gdzie jesteś, a przecież po strzale będziesz musiał przeładować. Co zrobi przeciwnik? Zacznie pakować w Ciebie serię ewentualnie fullauto, a jeżeli zaczniesz uciekać, przeciwnik zacznie skanować najbliższe ściany najprawdopodobniej zbliżając się do Ciebie.

 

- w strzelaniu z awp liczy się głównie refleks i umiejętność ustawienia się pod dobrym kątem na mapie. Masz 100% pewność, że ktoś z przeciwnej drużyny będzie przechodził w tych miejscach? Ustaw się właśnie w taki sposób jak przedstawiłem na screenach :)

 

2pq7600.jpg

Celowanie z pochylni na środek na mapie de_inferno

 

2yl01mf.jpg

Celowanie z dużego piasku na lorda na mapie de_inferno.

 

157khf4.jpg

Celowanie z Żaluzji na środek

 

11vku42.jpg

Celowanie z respa CT na bramę B.

 

Ile masz czasu na reakcję? Bardzo nie wielką :) Dlatego zawsze grając w cs używaj słuchawek i/lub celuj leciutko dalej, pomyśl gdzie przeciwnik może pójść. Wyprzedź go celownikiem by później po odczekaniu chwilki wystrzelić. To samo co poprzednio - przykładów jest baardzo wiele :)

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z Bronią AWP bardzo dobrze pilnuje się zaplantowanej paki:

 

Ile razy zostałeś przez kogoś zabity właśnie w taki sposób przy jej rozbrajaniu?

2i74hfa.jpg
Stanie za drzwiami i obserowanie zaplantowanej paki na dolnym bs'ie na mapie de_nuke

6igods.jpg
Celowanie z bs'a otwartego od strony respa CT na małą drabinkę.

oszo1t.jpg
Stanie przy trójkącie na małym bs'ie i celowanie w CT resp na mapie de_inferno

Wszystko zależy oczywiście w jakim stanie jest Twoja drużyna, ile masz czasu na pilnowanie paki, ile masz hp, ile masz przeciwników, gdzie był ostatni przeciwnik itd. itd. Podstawa tutaj to także znajomośc mapy :)

Ilość kombinacji zależy od Ciebie. Najczęściej jednak na danym bs'ie jest od 2-4 miejsc w którym możesz obserwować możliwą drogę CT. Spróbuj plantować pakę w taki sposób, by mieć jak najwięcej możliwości jej obserwowania.
 

6. Opis często spotykanych przeze mnie sytuacji.

 

Mapa AWP_India

 

Cyfry - kolejność zabić

Czerwone kółka - przeciwnicy.

 

2vtvamr.jpg
Najpierw eliminujesz wychylającego się, a następnie kampera, który prawdopodobnie później pójdzie na górę, jeśli nie wychodzisz w prawo i strzelasz.

 

No w porządku.. tylko co zrobić jak jest trzech na jednego?

33l33x3.jpg
Oczekujesz na bliższego przeciwnika. Najczęściej szybsza jest jedynka, stąd czekasz aż podejdzie stojąc tak, by dwójka nie miała Cię w zasięgu. Następnie zabijasz dwójkę, gdyż prawą stronę masz już wyczyszczoną. Przy wychyleniu jest szansa, że Cię trójka nie zobaczy, ponieważ będzie bliżej skrzynek, które Cię zasłonią.
 

Ale jeśli ja nie zdążę się ustawić, bo od razu mnie zabijają :(?


Miejsca, które obowiązkowo zawsze sprawdzam.

359dbeu.jpg
Oczywiście wszystko zależy od Twojego respa, jednakże robię to analogicznie po drugiej stronie :)

35mp02a.jpg
Niektórzy stoją na pochylnej, a niektórzy już na górze. Tobie wystaje tylko głowa, więc trudniej Cię trafić, a czyścisz sobie przyszłą drogę na górę :)

 

7. Zmiana Broni przy posiadaniu AWP - zwykły Nawyk?

 

Zawsze się zastanawiam.. po co niektórzy zmieniają broń na kosę / pistolet jeżeli i tak strzelają awp? Taki nawyk?

Myślę, że bardzo mało osób robi to z nawyku :)

Logiczniejszym wytłumaczeniem będzie mój fotomontaż:

 

yiky.jpg
Widok z samej AWP (komenda hud_draw 0 usunęła zegar itp.

2j17y80.jpg

Widok z Samej Kosy.

309ui51.jpg

Ponowna zmiana na AWP. Dorysowanie przeze mnie zauważonego obszaru celownika.

241ulip.jpg
Naniesiony celownik.

8. Polecane komendy do gry z awp:

hud_fastswitch 1 - Dzięki tej komendzie po naciśnięciu jedynki czy dwójki od razu wyjmiesz posianą broń.
cl_dynamiccrosshair 0 - Przy chodzeniu skakaniu czy kucaniu Twój celownik nie zmienia aż tak bardzo rozmiarów.

Bind na kucanie na scrollu (scroll w dół): bind mwheeldown "+duck"
Bind na skakanie na scrollu (scroll w górę): bind "mheelup" "+jump"

9. Ciekawe techniki znalezione w internecie.

Fastzoom - Przy celowaniu od razu strzelasz. Tutorial (nie wykonany przeze mnie)
https://www.youtube.com/watch?v=G1nMQJttPW0

Spawn Jump - Skakanie w bok a następnie strzelanie przy wylądowaniu. Tutorial ( nie wykonany przeze mnie)
https://www.youtube.com/watch?v=HgRtVYqAtc8


10. Jak trenować?

1) Graj na serwerach awp/aim/fy bez dźwięku (ćwiczysz refleks i celność)
2) Graj na serwerach awp/aim/fy z dźwiękiem (ćwiczysz znajomość mapy oraz odległość przeciwnika / zachowania innych graczy)
3) Graj na serwerach deathmatch bez dźwięku - refleks, miejsca na mapkach typu de_ , zachowanie graczy, ćwiczenie pozycji)

 

Nie polecam grać na mapach awp na serwerach Only HS, gdyż jeśli trafisz w ciało, a nie w głowę również zabijasz przeciwnika a o to każdemu przecież chodzi (treningi stają się mniej męczące i stresujące) :)

Jeżeli ma ktoś do mnie jakieś pytania / uwagi proszę komentować :)
Poradnik w 100% napisany przeze mnie.


2ecekg8.jpg

Pozdro :)

 

_____________________________________________________________________________________

Zdjęć, które ukazują podstawowe miejsca dla gracza z awp zrobiłem troszkę więcej.
Wszystkie screeny zostaną spakowane w archiwum i dodane do poradnika.
Link do archiwum:
http://speedy.sh/yrnpZ/SS-AWP.rar

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przepraszam ze poradnik jest na razie nie estetycznie wykonany i rozstrzepany ale starałem się na wyjazd umieścić jak najwięcej rzeczy w temacie by później go jakoś poukładać. Do wieczora powinna być juz wersja beta poradnika ( nie mogłem się powstrzymać ze zrobieniem go wcześniej :).

 

Wersja "beta" zrobiona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności