Jump to content

Zwiększanie liczby Hz w monitorze [Podkręcanie Refresh Rate]


Recommended Posts

WSTĘP:
W tym poradniku zajmiemy się zwiększaniem Refresh Rate’a (częstotliwości odświeżania) w monitorze. Do zwiększenia liczby herców, z jaką będzie pracował nasz monitor posłuży nam program CRU.

Link do programu: https://www.dropbox.com/s/12m2bmqwzsb19ei/cru-1.2.zip
Link do virustotal: https://www.virustotal.com/pl/url/39fb70a1bccf1290ef995b24c023b6f5e6c70efa1009392aad08ffcb4a33780d/analysis/1425345812/

Dzięki tej metodzie „podkręciłem” swój monitor z 60Hz do 75Hz, co daje całkiem niezły wynik, bo jest to wzrost o 25%. W moim przypadku różnica w grach (zwłaszcza w CS’ie) jest jak najbardziej zauważalna i widać spory wzrost w płynności obrazu, co przekłada się oczywiście na jakość gry ;)

INSTRUKCJA:
A więc do rzeczy. Jeśli pobraliśmy archiwum z programem CRU należy je wypakować i uruchomić plik CRU.exe. Okno programu wygląda tak:
Przed wykonywaniem podkręcania należy upewnić się, że na rozwijanej liście monitorów widnieją tylko modele ze statusem Active. Wszystkie pozostałe, które nie są aktywne należy usunąć klikając Delete.


KkU5xkA.png

Przejdźmy teraz do sekcji Detailed Resolutions. Na znajdującej się w niej liście zaznaczamy swoją rozdzielczość i klikamy Edit.
Naszym oczom powinno ukazać się nowe okno, w którym klikamy Copy (z prawej strony), a następnie zamykamy je.
Teraz wybieramy Add… z sekcji Detailed Resolutions i w oknie które, które się otworzy klikamy Paste.
W tym momencie zaczyna się zaczyna się zabawa z ustawianiem liczby herców (Refresh Rate). Polecam na początek zwiększyć ją o 10Hz (czyli np. z 60Hz na 70Hz). Gdy już wpiszemy naszą nową wartość w polu Refresh Rate klikamy OK.

zZDAYxF.png

Teraz aby móc przetestować, jak sprawuje się nasz monitor na danych częstotliwościach musimy zrestartować nasz komputer.
Po ponownym uruchomieniu klikamy prawym przyciskiem myszy na nasz pulpit i z rozwijanej listy wybieramy Rozdzielczość ekranu (Screen Resolution).

RM0MXr9.png

Następnie klikamy w: Ustawienia zaawansowane -> Monitor
Teraz zmieniamy częstotliwość odświeżania ekranu na taką, którą wcześniej wprowadziliśmy w programie CRU, a następnie klikamy Zastosuj.
Jeśli nie zauważymy żadnych problemów w wyświetlanym obrazie to w oknie Czy chcesz zachować te ustawienia ekranu klikamy Tak.
W innym wypadku (np. gdyby obraz był niewyraźny, wyblakły itd.) czekamy 15 sekund, aż powróci do poprzedniej konfiguracji.

KaQPK1o.png

W zależności od tego kroku możemy w programie CRU znowu zwiększyć/zmniejszyć liczbę herców dodając nowe ustawienie w sekcji Deailed Resoulutions. Postępujemy dokładnie tak samo jak na początku i po restarcie sprawdzamy czy na nowych ustawieniach nasz monitor działa poprawnie.


Mam nadzieję, że wszystko jest jasne. Pamiętajcie, żeby podzielić się swoim wynikiem w podkręcaniu ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pamiętajcie, że to tylko 'wirtualne Hz'. Naprawdę nie da się podkręcić Hz w monitorze. Jeżeli monitor ma 75Hz to to jest jego max i koniec. Na najwyższej rozdzielczości wtedy np możecie korzystać z 60Hz, aby skorzystać z pełnych 75Hz trzeba zmniejszyć rozdzielczość. 'Dodawanie' Hz tym programem powoduje tylko dodanie wirtualnych Hz pod taką postacią, że będziecie mieli te 75Hz na największej rozdzielczości. To tylko taka zależność. Po za tym obciążanie monitora może prowadzić do zwiększenia martwych pól i D pixelingu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Automatycznie wygenerowana wiadomość.

Temat został zamknięty przez któregoś z moderatorów.

 

Powód: Brak aktywności.

 

Jeżeli się z tym nie zgadzasz zgłoś to Administratorowi z wyższą rangą.

 

Pozdrawiamy

Administracja Forum | Cs-Classic.PL | Klasyczna sieć serwerów.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Guidelines