Skocz do zawartości

Jak rzucić palenie tytoniu?


rafciu

Rekomendowane odpowiedzi

Artykuł o rzuceniu palenia.

 

(Wywiad z panem Karolem)

 

Dlaczego człowiek pali?

Główną substancją występująca w tytoniu papierosowym jest nikotyna. Jej zawartość wynosi 1-2 proc. suchej masy. Nikotyna to silny agonista receptorów N-acetylocholinowych. W niewielkich dawkach wywiera działanie stymulujące na organizm człowieka, powodując zwiększenie poziomu adrenaliny. Skutkiem tego jest zanik uczucia bólu i głodu oraz przyspieszenie pracy serca. Nikotyna działa natychmiast po wypaleniu papierosa. Czas potrzebny na przedostanie się substancji z jamy ustnej do tętnic mózgu wynosi zaledwie 7 sekund. Biologiczny okres półtrwania nikotyny w mózgu wynosi około 2 godzin, po tym czasie, następuje wzmożona ochota na zapalenie kolejnego papierosa w celu utrzymania efektu pobudzenia. Do kolejnych efektów wywieranych przez nikotynę na organizm ludzki należy wzrost wydzielania wazopresyny, angiotensyny II oraz endoteliny-1, które zwiększają ryzyko stanu prozakrzepowego.

 


 

87679110.jpg

 

 

Rzucanie palenia - co musisz zrobić?
  • Podejmij nieodwołalną decyzję i uzasadnij ją na swój użytek. Wylicz powody, najlepiej wypisz na kartce. Jeśli one cię nie przekonują, odłóż decyzję. Dopóki nie nabierzesz pewności, że tego chcesz mimo czekających cię wyrzeczeń, nie uda ci się.
  • Wyznacz sobie termin i umów się ze sobą.
  • Dobrze się przygotuj.
Jak się przygotować do rzucenia palenia?
  • W wyznaczonym terminie (najlepiej niech ci wtedy nie wypadnie miesiączka) weź urlop i wyjedź, żeby uniknąć sytuacji, w których zwykle sięgasz po papierosa – związanych ze stresem, ludźmi i miejscami.
  • Zadbaj, by w czasie odwyku otaczali cię niepalący. Będą cię utwierdzać w postanowieniu i podtrzymywać psychicznie.
  • Możesz się poradzić lekarza, jak złagodzić głód nikotynowy.
  • Dużo pij, dużo się ruszaj na świeżym powietrzu (papierosy zwykle nie smakują na dworze, zwłaszcza gdy wieje wiatr).
  • Dużo śpij.
  • Zgromadź wokół siebie wszystko, co może zastąpić papierosa i zawsze staraj się mieć czymś zajęte ręce.
  • Powiedz o swojej decyzji rzucenia papierosów jak największej liczbie ludzi – będzie ci wstyd okazać brak charakteru. Ale jeżeli się nie uda, trudno. Wtedy skorzystaj z pomocy farmaceutycznej lub psychologicznej.

 

"Moja przygoda z papierosami stała się wtedy: Byłem grubszą osobą znajomy polecił mi palenie na schudnięcie a potem żebym rzucił. Palenie pomogło ale strasznie mnie uzależniło. Prawie w ogóle nie jadłem wypalałem dziennie 2 paczki. Zacząłem nawet palić w pracy. Mój szef polecił mi z pensji. Zaczęło mi brakować pieniędzy. Żyłem biednie. Byłem prawie zmuszony do takiego stanu żeby kraść ale w odpowiednim momencie spotkałem pewną osobę. Teraz jest moja żoną i mamy 3 dzieci. Poleciła mi psychologa wspierała mnie. Pomagała mi finansowo. Myślałem, że nie uda mi się ale wtedy coś między nami zaiskrzyło. Zrobiłem to dla niej i 2 miesiące później rzuciłem palenie."

 

wykres_2_belvene.png

 

 

Moim zdaniem warto rzucić palenie. Szczególnie jak kogoś kochamy. Słyszałem, że palenie bierne jest gorsze niż palenie czynne. Czyli przykładowo pan Karol palił sobie też szkodził ale bardziej osobom w otoczeniu.

 

 

Palenie papierosów jest bardzo szkodliwe i drogie. Za te pieniądze człowiek kupiłby sobie luksusowy dom, samochód itp.

 

cig_b.jpg

 

papierosy_palenie_infografika2.jpeg

 

 

Żeby rzucić palenie trzeba mieć bardzo silną wolę.

Chcesz rzucić palenie?

Pomyśl ile byś miał teraz pieniędzy jak byś nie palił.

Byłbyś zdrowszy.

To jest trochę tak jak z obgryzaniem paznokci. Robisz to z przyzwyczajenia.

Odzwyczaj się zamiast palić kup sobie paluszki. Jak byś miał ochotę to wyciąg i jedz.

Żuj gumy. Kup tabletki w aptece na rzucanie palenia.

I pamiętaj najważniejsza jest SILNA WOLA.

 

 

Przykłady:

 

Hipnoza

 

Akupunktura

 

Biorezonans

 

Nikotynowa guma do żucia (Nicorette, Nicopass)

 

Plaster nikotynowy (Niquitin, Nicorette, Nicopatch)

 

Pastylki do ssania (Nicorette, Niquitin)

 

Pastylki podjęzykowe Nicorette MicroTab

 

Nicorette Spray, 1 mg/dawkę, aerozol do stosowania w jamie ustnej, roztwór nikotyny

 

Cytyzyna (Tabex, Desmoxan)

 

Bupropion (Zyban)


Wareniklina (Champix)

 

 

 

Dziękuję za uwagę.

Pamiętaj palenie szkodzi!

 

 

def7a91aefcd95eb909759df41d1751e.jpg

Edytowane przez rafciu
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę tego nie rozumiem. Dlaczego to co nas tak na prawdę zabija jest w sprzedaży? Chodzi tutaj o pieniądze ? 

Edytowane przez Omєga *
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem dzisiaj w gazecie, że najtańsze papierosy kosztują w Polsce 14 zł. Ma być podwyższona cena prawdopodobnie o 10%. Czyli ok. 1.5 zł więcej.Czyli przeciętny palacz wypalający paczkę dziennie będzie miał większe roczne koszty o 540 zł.  Opłaca się? Chyba nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rafciu

matma matmą, bo biorąc matmę na poważnie ciężko zgadnąć skąd oni tyle kasy biorą na papierosy xd (chociaż w gimbazie/liceum można na rozprowadzaniu nieźle zarabiać)

@Omega

Alkohol też zabija, a pewnie pijesz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Automatycznie wygenerowana wiadomość.

Temat został zamknięty przez któregoś z moderatorów.

 

Powód: Brak aktywności

 

Jeżeli się z tym nie zgadzasz zgłoś to Administratorowi z wyższą rangą.

 

Pozdrawiamy

Administracja Forum | Cs-Classic.PL | Klasyczna sieć serwerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności