Skocz do zawartości

Besi523

Rekomendowane odpowiedzi

halloween.png

 

Nim przejdziemy do ciekawostek zacznijmy od genezy:

Celtowie wierzyli, że noc z 31 października na 1 listopada, która była takż zwaną "małą śmiercią" oznaczała noc duchów zmarłych którzy wracają na ziemię. Chcąc odstraszyć złe duchy zakładano odstraszające maski,  malowano twarze i zakładano maski również po to, aby złe duchy, w tą noc chodzące po świecie, nie rozpoznały żyjących i nie zabrały im dusz, hałasowali, zapalali światła tak by duchy te odstraszyć i odesła złe duchy z miejsca którego przyszły. Składano ofiary ze zwierząt i plonów plonów aby przyciągnąć dobre duchy.

 

 

 

 

1. W wielu schroniskach przed halloween czarne koty nie są oddawane w obawie, że mogą być one torturowane lub ktoś wykorzysta je do przeprowadzania rytuałów.  

czarny-kot-13764076.jpg

 

2. Legenda mówi ~ jeśli zobaczymy w Halloween pająka, będzie to  oznaczać czuwającego nad nami ducha bliskiej osoby.

smieszne-pajak-krzyz-artu-pixmac-ilustra

 

3. Halloween jest kojarzone prócz duchów, zabaw i dyń również z pełnią księżyca, jednak nic bardziej mylnego! Najbliższa pełnia wypadnie dopiero w 2020r. Wcześniej taka sytuacja miała miejsce m.in. w 1925, 1944, 1955 i 1974 r.

image1_14.png

 

4. Początkowo lampy nie były tworzone z dyń tylko z rzep, buraków, brukwi, a nawet z ziemniaków. Dynie przyjęły się wraz z przybyciem kolonizatorów do Ameryki Północnej.

pre_1446308278__32.png

 

5. Największa dynia o wadze 1053,5 kilograma pochodzi ze Szwajcarii

halloween-ciekawostki-2.jpg

 

6. Natomiast największa rzeźba wykonana w dyni którą wykonywał Ray Villafane waży 762 kg.

big_h_01.jpg

 

7. W roku 2014 padł nowy rekord Polski największa dynia, której nadano imię "Karolina" waży 598 kilogramów.

543a6a5644ec9_p.jpg?1428885410

 

8. Występuje kilka kolorystycznych rodzajów dyń: zielona, biała, czerwona, szara oraz kolor tradycyjny ~ pomarańczowy.

9013526d11026415.jpg 

 

 9. Kolorystyka w halloween również nie jest przypadkowa. Pomarańczowy oznacza koniec zbiorów związany z jesienią, a czarny reprezentuje „śmierć” lata.

dynia-0-c32e530cf9bc876a1bc9205e,630,0,0

 

10. Samhainofobia, jest to strach przed Halloween. Cierpi na nią tysiące ludzi.

2.jpg

 

11. Tradycyjnym irlandzkim daniem w tym dniu jest  Barmbrack - czyli słodki chleb z rodzynkami, przypominający ciasto. Może zawierać wewnątrz różne przedmioty, będące rodzajem wróżby takie jak np. groch, patyk, moneta itp.

Barmbrack_2.jpg

 

12. Największą popularnością wśród słodyczy cieszy się w tym dniu Snickers, a za nim kolejno są: Reese's, Kit-Kat i M&M's.

snickers-baton-original-50g_edc75a697a65

 

13. Popularnym cukierkiem na halloween jest Candy Corn, czyli cukierki w kształcie ziaren kukurydzy. Każdego roku sprzedaje się ich ok. 9 000 ton. Cukierek ten ma nawet swoje oficjalne święto, ustanowione na dzień przed Halloween.

13-candy-corn.jpg?1319232809

 

 

 

 

 

Tym słodkim akcentem kończę mój artkuł. Mam nadzieję, że przypadł Wam do gustu. 

Ps. Tak wiem, że iż ten temat nie odnosi się do psychologii, jednak za bardzo nie było gdzie taki temat napisać, a w "pogaduchach" bardzo szybko by ten temat zniknął.

 

 

 

Pozdrawiam,

Queen Besiałke

Edytowane przez Q♥een Besiałke
  • Like 14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka numer 14. Halloween nie jest Polską tradycją :)

To się nazywa "wymiana kulturowa" :)

 

 

Prawdziwy Chrzescijanin nie obchodzi takich swiat :x

"Wybacz że dla mnie Watykan to słowa i insygnia." Wracając do tematu co ma wiedza o kulturze innych do Waszej wiary? Nie pojmuje. Przecież Besia tylko zrobiła mały "wykładzik" z tego czym to święto jest i jego ciekawostki.

 

Dobra robota Karolina :D 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat okej, ale to święto w ogóle nie powinno być w Polsce. Niby jak paweł napisał wymiana kulturowa, ale to chodzenie i żebranie po cukierki to jest już jednym słowem chore...Jak Ja byłam mała też chodziłam... bo przynosiło to frajde, a psikusem to można było nazwać takie błache rzeczy, a nie jak dzisiaj nie dostaniesz cukierka to podpalają skrzynki na listy, ewentualnie rzucają petardy pod okna.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat okej, ale to święto w ogóle nie powinno być w Polsce. Niby jak paweł napisał wymiana kulturowa, ale to chodzenie i żebranie po cukierki to jest już jednym słowem chore...Jak Ja byłam mała też chodziłam... bo przynosiło to frajde, a psikusem to można było nazwać takie błache rzeczy, a nie jak dzisiaj nie dostaniesz cukierka to podpalają skrzynki na listy, ewentualnie rzucają petardy pod okna.  

 

Ja nigdy nie chodziłam zbierać, jednak zawsze takie robienie kostiumów mnie się podobało :D No, ale jednak jeżeli chodzi o te rzucanie i podpalanie to przesada. Jednak takie święto według mnie jest fajne, dla małych dzieciaczków :3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Automatycznie wygenerowana wiadomość.

Temat został zamknięty przez któregoś z moderatorów.

 

Powód: Brak aktywnosci

 

Jeżeli się z tym nie zgadzasz zgłoś to Administratorowi z wyższą rangą.

 

Pozdrawiamy

Administracja Forum | Cs-Classic.PL | Klasyczna sieć serwerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności