Skocz do zawartości

[Poradnik] Jak pytać się o problemy z komputerem?


Bielecki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Ten poradnik napisałem jakiś czas temu i pod kątem Minecraft,
ale myślę, że każdy mógłby go dostosować do gry, w którą gra:

Jako że sporo osób ma problemy z komputerami, albo z samym minecraftem,

chcę napisać prosty poradnik co trzeba zrobić, aby szybko uzyskać pomoc.


Ten poradnik nie jest o problemach na serwerze gry, tylko z samym MC lub komputerem.
Poradnik ten piszę w oparciu o system operacyjny Windows 7.



1. Należy dokładnie opisać problem.
Jeśli np. wyłącza Ci się minecraft nie pisz np.

Pomocy majnkraft mi sie wyłancza co robić???!!!


Twój problem będzie znacznie czytelniejszy jeśli napiszesz np.

Minecraft wyłącza mi się o losowych porach. Wyskakuje mi błąd o treści [tutaj wstaw najlepiej screenshot błędu, albo chociaż jego treść - dbaj o dokładne przepisanie treści błędu!]


2. Podaj ważne informacje o komputerze.
Wierz lub nie, ale sporo problemów łatwiej rozwiązać, jeśli zna się specyfikację komputera, którego używasz. Najważniejsze i najpotrzebniejsze rzeczy, które musimy znać, aby Ci efektownie pomóc to:
  • Wersja systemu operacyjnego wraz z jego architekturą (np. 32-bit, 64-bit, albo 86x, 64x)
  • Producent i taktowanie procesora (np. Intel Pentium 4, 3,0 GHz)
  • Ilość RAMu (np. 6 GB)
  • Karta graficzna (np. NVidia Geforce GTX 660)
  • Data wydania Twoich sterowników do podstawowych urządzeń - najczęściej do karty graficznej (lub informacja czy są aktualne)
A jeśli chodzi o Minecraft potrzeba jeszcze:
  • Wersja javy (np. 7.0. Zazwyczaj wystarczy, jak napiszesz czy na pewno aktualna)
  • Wersja minecraft, którą próbujesz odpalić
  • Launcher, którego używasz do uruchomienia MC.


 

Jeśli nie znasz specyfikacji swojego komputera, oto jak możesz ją poznać:


CRxvMmP.jpg
Na początek otwieramy menu Start i wybieramy uruchom. Możemy skrócić sobie drogę wciskając kombinację klawiszy Windows+R.

Pygs204.jpg
W okienku które nam wyskoczy wpisujemy "dxdiag" i zatwierdzamy enterem, lub przyciskiem OK.

AJUWgIp.jpg
Ta-dam! Tutaj są podstawowe informacje o Twoim sprzęcie. Warto jeszcze zajrzeć do zakładki "Ekran".
Ważne jest, aby przepisywać dokładnie to, co nam wypisze ten program. Jeśli nie chcesz się bawić w przepisywanie, możesz udostępnić te informacje w znacznie prostszy sposób - klikając podświetlony na powyższym obrazku przycisk "Zapisz wszystkie informacje". Następnie zapisujesz plik na pulpicie i wstawiasz do postu jako załącznik, lub na stronę typu www.pastebin.com i udostępniasz link.

Innym sposobem na udostępnienie informacji jest wygenerowanie raportu z programu Aida32. Oto link jak można to zrobić:
http://pcdoktor.gdansk.pl/jak-uzyc-programu-fresh-diagnose-do-wygenerowania-raportu-z-informacjami-o-sprzecie/




Jak sprawdzić, czy java jest aktualna:


Dla osób znających angielski, jako że nie chce mi się tłumaczyć, udostępnię ten link. Jest tu kilka sposobów.
http://www.wikihow.com/Determine-Java-Version

Najprostszy sposób to wejście na poniższą stronę:
http://www.java.com/en/download/installed.jsp
mmPO85s.jpg
Klikamy Agree and Continue.

hbfbPpg.jpg
Podążamy zgodnie z instrukcjami, by uruchomić wtyczkę. Jeśli ukaże nam się powyższe okienko, naciskamy Run.

UCaqjjw.jpg
Jeśli mamy nieaktualną wersję javy, należy ją zaktualizować. Rozwiązuje to sporo problemów z MC.
Dalsze instrukcje są na stronie w języku polskim, więc należy za nimi podążać.
Po zaktualizowaniu javy, możemy powtórzyć te kroki, by sprawdzić poprawność aktualizacji. Jeśli przebiegła pomyślnie powinniśmy zobaczyć taką informację:
P6qhjF1.jpg



 

Jak sprawdzić, czy moje sterowniki do karty graficznej są aktualne:


Jako że to kolejne mnóstwo linijek tekstu i opcji by wszystko tłumaczyć, po prostu udostępnię dwa linki do poradników, które z pewnością będą pomocne:

http://help.ea.com/pl/article/finding-devices-and-updating-drivers/
http://www.gram.pl/pomoc_poradnik.asp?p=542&t=s



 

Jeśli uznasz, że artykuł jest pomocny, dobrze, jasno i czytelnie napisany
lub posiada inne pozytywne cechy - nie pogardzę lajkiem :)

Poradnik został w całości, z wyłączeniem zewnętrznych linków, napisany przeze mnie. Nie zezwalam na kopiowanie go na inne fora, strony lub inne miejsca w internecie i/lub poza nim. Dozwolone jest jedynie udostępnienie linku do tego tematu.
Pozdrawiam,
Bielecki

Edytowane przez Bielecki
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś nowym użytkownikiem i już tworzysz przejrzyste i pomocne poradniki, jest czytelne (na jasnym stylu nie ma problemów). Łap piwko :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradnik jest poprawny i co do tego jest mega pomocny, postanowiłem go przypiąć, bo na pewno pomoże wielu osobom. 

Łap lajka, choć gdybym miał możliwość dać 10 lajków pod 1 post, to bym to zrobił. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...

Automatycznie wygenerowana wiadomość.
Temat został zamknięty przez któregoś z moderatorów.

 

Powód: Brak aktywności.

 

Jeżeli się z tym nie zgadzasz zgłoś to Administratorowi z wyższą rangą.

 

Pozdrawiamy
Administracja Forum | Cs-Classic.PL | Klasyczna sieć serwerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności