Jump to content
Bielecki

[PORADNIK] Ogarniamy client TeamSpeak 3 - cz. 3 - Porady i rozwiązywanie problemów!

Recommended Posts

Tips & Tricks
Długo przez Was oczekiwane bardziej zaawansowane ustawienia clienta Teamspeak ;)


1. Dodawanie serwera do zakładek

Aby dodać serwer do zakładek należy kliknąć menu Bookmarks. Jeżeli jesteś aktualnie na serwerze TS, możesz kliknąć od razu "Add to Bookmarks". Jeśli nie, kliknij "Manage Bookmarks".
d5h7ylF.png
Kliknij "Add Bookmark" na górze. Stworzy Ci się nowy serwer, który musisz uzupełnić tak jak na poniższym obrazku (oczywiście nick daj swój ;))
lxHqdn3.png
I potwierdź przyciskiem OK. Teraz aby się połączyć z serwerem, wystarczy tylko kliknąć "Bookmarks" i wybrać swój serwer. Jeśli chcesz łączyć się z danym serwerem podczas startu TS3, zaznacz również opcję w lewym dolnym rogu Connect on Startup (być może musisz rozwinąć więcej opcji klikając More).2. Zarządzanie identyfikatorami.

Sytuacja I:
Wyobraź sobie sytuację, w której dostajesz rangę administracyjną, a w domu masz rodzeństwo, które też chce korzystać z TS na tym samym serwerze. Nie powinieneś udostępniać mu swojego konta. Oto co musisz zrobić - otwórz zakładkę "Settings" i kliknij "Identities". W tym menu możesz zarządzać identyfikatorami.
gFRiSb8.png
Aby dodać nowy identyfikator wciśnij "Add". W polu Identity nazwij swój identyfikator. W nickname oczywiście swój nick. Potem klikasz ok.
Jeśli chcesz, możesz podnieść bezpieczeństwo swojego identyfikatora poprzez przycisk "Improve". Osobiście korzystam z poziomu 41. Pamiętaj, że im wyższy poziom, tym dłużej identyfikator będzie się generował.
Jeśli chcesz usunąć identyfikator, po prostu wybierz ten który chcesz usunąć i kliknij "Remove".

Sytuacja II:
Każde przyznane Ci uprawnienie na serwerze TS (ranga administracyjna, ranga na kanale, etc.) jest przypisane do identyfikatora. Oznacza to, że jeśli masz kilka urządzeń z TS'em (np. dwa komputery i telefon), to mimo ustawienia tego samego nicku, nie zostanie Ci przywrócona ranga. Oczywiście możesz poprosić administrację o przyznanie rangi na każde z tych urządzeń. Jednak łatwiejszym rozwiązaniem jest Export/Import identyfikatora.
Wybierz swój identyfikator z którego korzystasz jako główny i kliknij Export. Potwierdź przyciskiem Yes. Zapisz plik w wiadomym Ci miejscu. NIKOMU GO NIE WYSYŁAJ! Jest on tylko Twój!
Na drugim komputerze bądź urządzeniu przenośnym wybierz "Import" i znajdź plik. Jeśli chcesz zaimportować plik na urządzeniu z systemem Android, plik musisz wrzucić do folderu Downloads na karcie SD.3. Ustawianie domyślnego kanału.

Domyślnie, łącząc się na serwer, lądujesz w poczekalni. A co jeśli chciałbyś logować się od razu do swojego kanału?
Zaloguj się na TeamSpeak i wejdź do kanału w którym chciałbyś się logować. Następnie otwórz "Bookmarks" i "Manage Bookmarks". Wybierz serwer (lub stwórz Bookmark, jeśli wcześniej nie stworzyłeś). Tutaj w Default Channel kliknij strzałeczki, tak jak to jest pokazane na screenie.
k8TZ029.png
Potwierdź przyciskiem Ok. Od teraz łącząc się przez Bookmark będziesz logował się od razu do kanału, który wybrałeś.4. Dodatkowe ustawienia mikrofonu

Jeśli chcesz ustawić mikrofon, wejdź w Settings -> Options -> zakładka Capture. Polecam takie ustawienia:
B5eAzUS.png
Wytłumaczę teraz kolejne ustawienia. Pominę do połowy, do tego paska mierzenia dźwięku, ponieważ ustawienia te były wytłumaczone wcześniej.
- Echo reduction - w momencie kiedy mówisz ścisza inne osoby mówiące w tym samym momencie. Redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia echa. Przydatne głównie gdy korzystasz z głośników. Jeśli zaznaczysz "Advanced Options", ukaże Ci się jeszcze jedna opcja związana z tą opcją: "Echo reduction reduces playback by:" - o tyle decybeli będzie przyciszać ludzi mówiących razem z Tobą.
- Echo cancellation - ta opcja powoduje porównywanie tego, co jest odtwarzane, z tym, co trafia do mikrofonu, po czym stara się to wyciąć, redukując echo. Ta opcja też jest przydatna głównie podczas korzystania z głośników, jednak wtedy TS pobiera więcej procesora. Jeśli masz słaby komputer nie włączaj tej opcji.
- Voice Activation Detection while using Push-To-Talk - jeśli zaznaczysz tą opcję, to podczas korzystania z opcji Push-To-Talk TS będzie łączył tą opcję z wykrywaniem głosu. Jak dla mnie ta opcja jest bez sensu, dlatego mam ją odznaczoną.
- Remove background noise - TS próbuje wyciąć niektóre dźwięki tła typu szumy, etc.
- Automatic voice gain control - automatycznie mierzy głośność na kanale i reguluje moc Twojego mikrofonu, byś nie był zbyt cicho lub zbyt głośno w stosunku do innych osób na kanale. Jeśli te ustawienia mają być dla bota muzycznego - wyłącz tą opcję!
- Delay releasing Push-To-Talk - opóźnienie zwalniania przycisku. Osobiście mam skłonność do zwalniania przycisku w momencie kiedy kończę mówić, a wtedy ucinam końcówki zdań. U mnie wystarcza 0,3 sekundy. Polecam włączyć tą opcję.
Oczywiście możesz stworzyć wiele profili i szybko pomiędzy nimi przełączać.5. Wysłane linki

Wysłałeś komuś link i chciałbyś go wysłać ponownie? Nie musisz znowu otwierać przeglądarki!
Wejdź w Tools -> Collected URL's
TdEniFp.png

Tutaj znajdują się linki, które Twój client zebrał:
kyc0XZY.png
Możesz posegregować je względem adresu (URL), ilości wspomnień (Times Mentioned), ostatniego wspomnienia (Last Mentioned), lub nicku osoby, która o nim wspomniała (Mentioned by).6. Ignorowanie osób (nie tylko mowy, ale i np. chatu)

Ileż to razy mutowałeś osobę, ponieważ Cię denerwowała? A ile to razy dalej Cię denerwowała poke'ując Cię lub spamiąc Ci na chatcie?
Na początek dodaj taką osobę do kontaktu. Możesz to zrobić dodając ją jako przyjaciela lub blokowanego, ale możesz też zmutować daną osobę i ją odmutować:

Mutujemy...
0anHlPW.png

I odmutowujemy. Dodatkowa nazwa wskazuje nam nazwę w kontaktach.
Esgt5OY.png

Edytujemy kontakt:
czTd85k.png

W zakładce Ignore możemy wybrać, jakie rzeczy chcemy ignorować w tym użytkowniku:
FSXvNAQ.png7. Niech Cię szlag trafi, spamie!

Siedzisz sobie spokojnie na kanale, może nawet wyciszony, a tu co chwila ktoś coś pisze na chatcie. Wkurzające.

Szybka droga do wyłączenia dźwięków TS:
5ybmMzQ.png

Dłuższa droga, lecz przydatna, jeśli chcesz słyszeć inne dźwięki oprócz chatu (lub oprócz innych poszczególnych dźwięków).
Wchodzimy w opcje:
5m13r8G.png

Wchodzimy w zakładkę Notifications rozwijamy Chat i odznaczamy te dwie opcje (lub jakiekolwiek inne, których nie chcemy słyszeć):
DSn5M2q.png
Akceptujemy i cieszymy się błogą ciszą :D

W ten sam sposób możemy ustawić sobie własne dźwięki na każde powiadomienie ;)8. Zapisywanie hasła do kanałów

Wchodzisz często na jakiś kanał i musisz za każdym razem wpisywać hasło? To już nie problem.
Wejdź w opcje, w zakładkę Security i zaznacz Save channel passwords.
MdmnfR7.png
I to wszystko. Wpisz jeszcze raz hasło na kanał i już więcej nie będziesz musiał ;)
(Oczywiście jeśli hasło się zmieni, to będziesz musiał, tak dobrze to nie ma :D)9. Wyświetlanie flag lokalizacji przy użytkownikach

Aby wyświetlać flagi przy nickach, wejdź w opcje, zakładka Design i zaznacz "Display country flag on clients".
Fu4KdRf.png10. Podgłaśnianie / przyciszanie ludzi na TS.

Słyszysz wszystkich ludzi cicho, a gdy podgłośnisz dźwięk w komputerze, to inne dźwięki są za głośno? A może odwrotnie?
Aby ustawić poziom dźwięku dla pojedynczej osoby, kliknij na nią prawym przyciskiem i wybierz Change Volume.
7hm31e4.png
W okienku, które Ci się otworzy, możesz suwakiem dopasować podbicie dźwięku, bądź jego ściszenie dla pojedynczych osób.

Aby podgłośnić / przyciszyć wszystkich na TS za jednym razem, wejdź w opcje, w zakładkę Playback i dostosuj głośność przeciągając suwakiem przy Voice Volume Adjustment.
2QK7OnO.png
Pamiętaj, by zaakceptować ustawienia, klikając OK, lub Apply - podczas przesuwania suwaka nie odczujesz różnicy, jak się to dzieje przy ustawianiu głośności dla jednej osoby, dopiero po zaakceptowaniu.11. Co pisałeś?

Zdarzyło Ci się, że przypadkowo zamknąłeś okienko rozmowy z kimś, kto właśnie coś do Ciebie napisał? Już nie musisz się dopytywać co takiego do Ciebie pisał!
Wejdź w opcje, wybierz zakładkę Chat. Zaznacz "Log private chats" oraz "Reload private chat logs". Możesz te opcje ustawić tak, jak ja je mam:
q53l5Bg.png
Zaakceptuj ustawienia. Od teraz możesz otworzyć chat z jakąś osobą i zobaczysz, co pisaliście poprzednim razem :)12. Ech, te whispery...

Aby wyłączyć funkcję Whisper dla nieznajomych osób, wejdź w opcje, w zakładkę Whisper i zaznacz odpowiednie permisje. Oto moje ustawienia:
S2gfsfk.png
Aby zezwalać wszystkim używać tzw. szeptów, zaznacz pierwszą kropkę.
Aby zezwalać tylko tym, których dodałeś do przyjaciół, lub zezwoliłeś im ręcznie w ustawieniach kontaktu, wybierz drugą kropkę.
Jeśli nie chcesz od nikogo otrzymywać szeptów, trzecia kropka jest dla Ciebie.13. Własny powód wyjścia z serwera

Aby ustawić własny powód wychodzenia z serwera (domyślnie (nick)K4OOfq5.png) wejdź w opcje, a następnie w zakładkę Messages.
MHusWqw.png
W zaznaczonym numerem 2 polu wpisz wiadomość, jaką byś chciał, by się ukazywała przy Twoim wyjściu.
Oto przykład poprawnie skonfigurowanego ustawienia: DjGOyRw.pngTroubleshootingI. Mikrofon nie działa!

Wszystko skonfigurowałeś poprawnie, ale nikt na kanale Cię nie słyszy? Sprawdźmy, co może być przyczyną!
1. Wyłączony mikrofon.

Sprawdź, czy Twój mikrofon na pewno jest włączony. Niektóre mikrofony mają własne przełączniki ON/OFF. Sprawdź, czy u Ciebie jest taki przełącznik i czy przypadkiem nie jest w pozycji OFF.2. Nie podłączony mikrofon.

Sprawdź, czy Twój mikrofon na pewno jest poprawnie podłączony do komputera. Jeśli masz wejścia z przodu komputera, spróbuj podłączyć mikro do gniazd z tyłu.
Po wykonaniu tego kroku zresetuj co najmniej TS'a. Jeśli nie pomoże, zresetuj komputer.3. Mikrofon nie nagrywa

Sprawdź, czy Twój mikrofon na pewno jest sprawny. Wejdź w urządzenia do nagrywania:
9gT7SSZ.png
Jeśli nie widzisz tutaj swojego mikrofonu, może jest wyłączony? Kliknij PPM na puste pole i zaznacz obie opcje ("Pokaż wyłączone urządzenia" i "Pokaż odłączone urządzenia").
Zacznij mówić do mikrofonu, może popukaj w niego delikatnie. Jeżeli poniższa wskazówka drga, sam mikrofon jest sprawny. Prawdopodobnie źle skonfigurowałeś TeamSpeak.
DoI1zbs.png
Jeśli jednak nic się nie dzieje, sprawdź, czy mikrofon nie jest wyciszony. W tym celu kliknij w tym samym okienku prawym przyciskiem myszy na ten mikrofon i wybierz "Właściwości". Wejdź na kartę "Poziomy" i sprawdź, czy nie są one wyciszone.
oQKDSIk.png

 II. Nie mogę połączyć się z serwerem!

1. Sprawdź czy masz Internet.

Może jest to głupi krok, ale sprawdź, czy z całą pewnością masz Internet. Spróbuj wejść na jakieś strony. Jeśli się ładują, nie tutaj leży problem. Jeśli jednak nie, to może właśnie przed chwilą straciłeś połączenie z Internetem?2. Czy dodałeś TeamSpeak do zapory sieciowej?

Być może Firewall, czyli zapora sieciowa nie pozwala TSowi łączyć się z Internetem. Niestety nie będę tutaj się rozwodził nad tym jak to robić. Ale nie martw się - skoro przeszedłeś pomyślnie krok 1. z tego działu, to znaczy ze masz Internet. A skoro masz Internet, pamiętaj - google nie gryzie ;)3. Czy TeamSpeak nie jest blokowany z poziomu sieci?

Jeśli łączysz się z publicznej sieci, bardzo prawdopodobne jest, że administrator ustawił ją tak, by można było tylko i wyłącznie przeglądać przez nią strony Internetowe (blokowanie portów) Tak jest na przykład w MacDonaldzie (przynajmniej u mnie na osiedlu). Wtedy nie ma łatwego sposobu na obejście tego - musisz się pogodzić, że z takiej sieci nie połączysz się z TSem (lub szukać naprawdę kombinowanych rozwiązań - dla laików nie polecam - jeśli się nie znasz, będzie to dla Ciebie więcej roboty niż jest to warte).
Jeżeli jednak jesteś podłączony w domu, sprawdź czy Twój router nie blokuje portu TCP/UDP 9987 (jeśli nie wiesz co to znaczy, to lepiej nie grzeb w ustawieniach, dopóki nie zrozumiesz działania tych rzeczy). Ewentualnie zapytaj się o to brata/siostrę/rodzica albo inną osobę, która u Ciebie zna się na takich rzeczach i/lub zarządza Internetem w Twoim domu.
Odsyłam do Wikipedii na ten temat: http://pl.wikipedia.org/wiki/Port_protokołuW związku, że jestem autorem powyższego poradnika, nie zgadzam się na kopiowanie go na inne serwisy i fora. Zezwalam tylko na udostępnianie linku do tego tematu, bądź druk na papier!


~Bielecki

Edited by Bielecki
  • Like 12

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ooooo lubie to, TS'a jeszcze w ogóle nie ogarniam, czas zacząć. Świetna robota :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

No i to jest poradnik!
Jutro podlajkuje bo blokada.
Naprawdę się pomęczyłeś, piwko dla Ciebie.
Bardzo przydatny poradnik, myślę że wiele osób skorzysta. 
 

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Automatycznie wygenerowana wiadomość.
Temat został zamknięty przez któregoś z moderatorów.

 

Powód: Brak aktywności.

 

Jeżeli się z tym nie zgadzasz zgłoś to Administratorowi z wyższą rangą.

 

Pozdrawiamy
Administracja Forum | Cs-Classic.PL | Klasyczna sieć serwerów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Guidelines