K3ndinh0

Jajowata piłka

Hej

Jako iż jestem związany ze sportem od paru lat, przyszedłem do was z moją dyscypliną, czyli rugby.

Czy kiedykolwiek słyszeliście o czymś takim albo o sportach w jakiś sposób powiązanych z tą grą? Najprędzej słyszeliście o futbolu amerykańskim ale to 2 zupełnie inne dyscypliny.

Na początek ciekawostka o której mogliście nie wiedzieć. Rugby to dyscpylina olimpijska. Jednak w odmianie 7-kowej, czyli gra toczona po 7 osób (dwie drużyny) na boisku o wymiarach 100x70. 

To teraz trochę o grze.

W rugby podajemy ręką albo nogą. Ręką podajemy tylko do tyłu, a kopać można do przodu lub do tyłu, jednak trzeba uważać czy nie jest się na spalonym (spalony wyznacza osoba mająca piłkę). Aby zdobyć punkty trzeba wbiec na tzw. pole punktowe. Pole punktowe to obszar za bramką w kształcie H i jedno przyłożenie to 5 pkt.. Następnie drużyna która przyłoży punkty otrzymuje tzw. podwyższenie. Podwyższenie to nic innego jak kopnięcie piłki z podstawki w bramkę w kształcie H (pomiędzy jeden słup a drugi słup). Za trafienke drużyna dostaje 2 pkt.. Drużyna może także zdobyć punkty wykonując kopnięcie z rzutu karnego albo dropkick na słupy. Za trafienie drużyna otrzymuje wtedy 3 pkt.. Rugby to sport kontaktowy czyli kontakt ciała z innym ciałem. W rugby są dwie odmiany:

Rugby 15-stkowe

Rugby 7-kowe

Drużyna jest podzielona na formacje młyna i ataku. Atak to zawodnicy szybsi, zwinniejsi, itd., a zawodnicy młyna są silni, wytrzymali i masywni.

Ja sam gram w formacji młyna.

Jest wiele wariacji np.

Rugby TAG

Rugby Touch

Rugby 3 sek.

Jak wam się widzi ta dyscyplina? Chciałbym podkreślić, że nie rozpisywałem się na temat kontaktu w rugby. O więcej informacji, jeśli kogoś to zainteresowało proszę pisać na PW a wszystko wyjaśnię.

Pozdrawiam ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.