Skocz do zawartości

Recenzja filmu - Leon Zawodowiec


neska.

Rekomendowane odpowiedzi

Leon Zawodowiec 

LEON_THE_PROFESSIONAL_POSTER.jpg

Gatunek: Dramat/Kryminał

Premiera: 26 maja 1995 (Polska)

Reżyseria: Luc Besson

Scenariusz: Luc Besson

Obsada:

Jean Reno - Léon

Natalie Portman - Matylda

Gary Oldman - Norman Stansfield

Danny Aiello - Tony

Opis filmu:

Główny bohater - Léon to płatny zabójca, typ samotnika, a jego najlepszym towarzyszem jest ukochana roślinka, którą traktuje jak członka rodziny. Wszystko się zmienia w dniu, kiedy po znalezieniu zmasakrowanych zwłok swojej rodziny, do jego drzwi zapukała dwunastoletnia Matylda. Mimo początkowej niechęci, mężczyzna decyduje się przygarnąć dziewczynkę pod swój dach oraz pomaga uporać się ze śmiercią jej bliskich.

 

Moja ocena:

Muszę przyznać, że dużo czasu mi zajęło, bym zdecydowała się w końcu zobaczyć ten film. Jest to kultowa produkcja, którą uważam, że powinien obejrzeć każdy miłośnik kina, lecz także osoby, które szukają dobrego dramatu, dającego nam uczucie zaskoczenia oraz dzięki któremu możemy uronić łzę. Przez dwie godziny obserwujemy narastająca więź miedzy głównym bohaterami, którzy w mojej ocenie odegrali swoje role idealnie. Udowadnia on, że nie warto ufać stereotypom, gdyż pokazuje, że nawet bohater, który początkowo zdaje się pozbawiony uczuć, potrafi poświęcić dla drugiej osoby bardzo wiele. Film ukazuje nam przykład prawdziwej miłości, przyjaźni oraz poświęcenia. Zdecydowanie zalicza się do moich ulubieńców i myślę, że jeszcze nie raz do niego wrócę.

leon-the-professional-jean-reno-natalie-

 

Cytaty:

"Mathilda: Życie zawsze jest takie ciężkie czy tylko jak się jest dzieckiem?

Léon: Zawsze."

"Żyłam z najwspanialszym człowiekiem na ziemi."

 

Ciekawostki:

Bohater grany przez Jeana Reno, znalazł się w 2004 roku na drugim miejscu w rankingu "10 najwspanialszych antybohaterów wszech czasów" organizowanym przez magazyn "Total Film".

Natalie Portman początkowo została odrzucona jako za młoda do tej roli,le wróciła i dała taki popis swych umiejętności, że Luc Besson musiał dać jej tę rolę.

W pierwszej wersji scenariusza pojawia się pełne imię Leona: Leone Montana.

Jest to debiutancki film Natalie Portman, która podczas przesłuchania miała 11 lat.

Keanu Reeves oraz Mel Gibson byli zainteresowani rolą Leona.

 

  • Like 7
  • Uwielbiam 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności