Skocz do zawartości

"Freud" - Hipnoza w rytmie Walca


Huczin

Rekomendowane odpowiedzi

FREUD

189148127_freud-netflix-thriller-nowoci-recenzja.thumb.jpg.532cdb9fdf5529c02ac4dc646319be86.jpg

W roli głownej: Robert Finster jako Zygmunt Freud

Gatunek:  Kryminał/Thriller psychologiczny

Produkcja: Niemcy

 

Opis Filmu

Produkcja od Netflixa. Młody Zygmunt Freud, chcąc zaistnieć w XIX-wiecznym Wiedniu, pomaga policji rozwiązać mroczne i krwawe morderstwa, wykorzystując swoją teorię leczenia histerii za pomocą hipnozy. Przy tym, razem z kobietą medium, wplątuje się w okultystyczny spisek.

 

Recenzja

W dniu premiery, gdy dowiedziałem się o tym serialu, byłem bardzo mile zaskoczony. Wcześniej nie spotkałem w internetowym labiryncie żadnym materiałów marketingowych reklamujących produkcję o twórcy psychoanalizy, który dokonał przełomu w badaniach nad psychiką człowieka. Z opisu serialu "Freud" na Netflixie oraz pierwszego trailera, wynikało że będzie to kryminał, w którym młody doktor będzie wykorzystywał swoją teorię osobowości człowieka do rozwiązania tajemniczych zabójstw. Jednakże w raz kolejnym odcinkiem, już się domyślałem, że psychologia odchodzi na drugi plan, a na scenie wyjdą mistyczne tajemnice, które powodują mętlik w głowie. Jednak dzisiaj, po obejrzeniu całego serialu mogę stwierdzić, że produkcja na tym nie traci. Jest to dobry, trzymający w napięciu thriller, który dalej się broni mimo, że jest oderwany od rzeczywistości i ma niewiele wspólnego z biografią ojca psychoanalizy.

W pilotażowym odcinku poznajemy naszego głównego bohatera, żydowskiego doktora medycyny - Zygmunta Freuda - który ma problemy z karierą i jest uzależniony od kokainy ( jeszcze cwaniaczek sam sobie ją produkuje). Gdy przedstawia swoim kolegom i profesorom z uczelni swoją teorię leczenia histerii za pomocą hipnozy, zostaje wyśmiany i poniżony po przeprowadzonym wykładzie. Tego samego dnia właściciel upomina się o zaległy czynsz i grozi eksmisją. Pod wieczór, Freud daje się wciągnąć w brutalną zbrodnię, a później bierze udział w pokręconym seansie prowadzonym przez hipnotyzujące medium. No tylko żyć, nie umierać!

901184.2.jpg.95b933430f6555c80c8fee30baeef8a3.jpg

Kiedy nie macie kasy ze współlokatorem i musicie oszczędzać na wodzie

W przypadku pierwszych morderstw i zaginięć, nie musimy długo czekać na odpowiedź, kto jest za to odpowiedzialny. Serial ten nie jest typem produkcji, która trzyma nas do ostatniego odcinka z zapytaniem w głowie: "Kto zabił?". Historia pokazuje, jak w całej tej sieci okultystów, morderców i histeryków, Freud widzi szansę wykorzystania swojej teorii i udowodnienia swojej słuszności. Rzeczywiście, w serialu jest wiele elementów, które prowadzą do narodzin najważniejszych teorii austriackiego lekarza. Na tym wszakże elementy biograficzne się kończą.

Należy pochwalić grę aktorską Roberta Finstera, który wiernie odwzorowuje obycie historycznego Freuda. Również postacie drugoplanowe są intrygujące, a na pewno postać Kisa, starego inspektora policji, byłego wojskowego, który prowadzi sprawy morderstw. Przeżywana przez niego trauma, stopniowe poznawanie jego historii oraz jego dążenie do sprawiedliwości sprawiają, że  tworzy się między nim, a widzem pewna nić sympatii. Tym bardziej, że jest totalnym kozakiem i nawet salwa wystrzelona z muszkietów w jego stronę, nie byłaby w stanie go powstrzymać. No dobra przesadziłem trochę, ale lubię tego łysola.

901172.2.jpg.c998c8b0595bb2a29e6a32db6bd51fc9.jpg

Georg Friedrich jako Alfred Kiss

Na końcu należy zwrócić uwagę na świetne kostiumy i piękne lokacje, dzięki którym serial sprawia wiarygodne wrażenie i naprawdę czujemy, że akcja dzieje się XIX-wiecznym Wiedniu, mimo że zdjęcia były robione w Pradze.

Podsumowując: Produkcja o żydowskim kokainiście  jest dobra, ale nie wybitna. Polecam jak najbardziej dla osób, które lubią kryminały, seriale i filmy trzymające w napięciu. Dalej można dostrzec kilka elementów dotyczących psychologii, więc jeśli was kręcą takie tematy to również warto. Mam nadzieję, że netflix będzie kontynuował produkcję niemieckiego serialu, mimo że 1 sezon jest historią zamkniętą od A do Z, ale trochę pogmatwaną na początku.

901191.2.jpg.b9d38ba99fa01ae77fc20d12ef9ba4f8.jpg

Ella Rumpf jako Fleur Salomé

Edytowane przez Huczin
  • Like 2
  • Uwielbiam 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności